Czym różni się oryginalny wyświetlacz od podróbki?
Autor: naprawyapple.pl, publikacja: 2019-02-14
Dzisiaj klient ma do dyspozycji wiele serwisów, które oferują pogwarancyjną naprawę sprzętu. Autoryzowane serwisy producentów, takich jak Apple, znane są z wysokiej jakości obsługi klienta, jednak wiąże się to z wyższą ceną i bardzo często oczekiwaniem na naprawę sprzętu nawet tydzień! Niestety mają oni swoje procedury, które niejednokrotnie zmuszają klienta do wyboru nieautoryzowanego serwisu, który naprawę wykona „od ręki”. Co wtedy? Na co trzeba zwracać szczególną uwagę?
Najważniejszą kwestią w wypadku serwisów nieautoryzowanych jest to, na jakich częściach wykonują naprawę i czy udzielają na naprawę gwarancji. Tylko autoryzowani partnerzy mają dostęp do oryginalnych części, co znacznie komplikuje sprawę pozostałym firmom. Muszą oni wtedy użyć części pochodzących z demontażu lub zamienników innego producenta. Prawo nie zabrania używania części zamiennych do naprawy sprzętu, jednak jakość tych części często pozostawia wiele do życzenia. Warto zwrócić uwagę, na jaki okres serwis udziela gwarancji na swoje naprawy. Można też wprost zapytać sprzedawców, jakie części będą montowane w naszym urządzeniu. Wiele serwisów okłamuje klienta, mówiąc, że części są oryginalne, jednak da się to rozpoznać, o czym będzie mowa w następnym akapicie.
Ekran oryginalny czy zamiennik na przykładzie wyświetlaczy Apple
Pierwszą rzeczą, jaką zauważymy, patrząc na nieoryginalny ekran, jest jakość kolorów. W przypadku zamienników kolory są widocznie zimniejsze. Taki efekt może dać słabej jakości polaryzator, jednak zdecydowana większość zamienników to ekrany wykonane w innej technologii. Mogą one wtedy wystawać z telefonów lub po prostu pęknąć przy wkładaniu do telefonu. Ekrany takie mają również zauważalnie mniejszą odporność na zarysowania czy inne uszkodzenia mechaniczne, np. od upadku. Częstym problemem jest także tzw. Ghost Touch. Usterka ta objawia się niepoprawnie działającą warstwą dotykową, co skutkuje tym, że ekran dostaje błędne polecenia i sam wchodzi w aplikacje, wpisuje niepoprawne litery lub po prostu nie działa. Kolejnym przykładem nieprawidłowego funkcjonowania może być inny pobór mocy. Jeśli po wymianie ekranu bateria w smartphonie rozładowuje się szybciej, to prawdopodobnie ekran został wykonany w innej technologii.
Naprawy w nieautoryzowanym punkcie
Wiele serwisów ma w swojej ofercie znacznie większy wachlarz usług, ponieważ autoryzowane serwisy zamiast naprawić usterkę, np. wymiana modułu audio na płycie głównej, wymieniają urządzenie na nowe (często za sporą dopłatą).
Regeneracja wyświetlaczy
Ze względu na wysoką cenę oryginalnych ekranów lub po prostu niedostępność części dla nieautoryzowanych serwisów, część z nich decyduje się na samodzielną naprawę takich części. Taka naprawa odbywa się przy wykorzystaniu specjalistycznych maszyn przeznaczonych tylko do regeneracji ekranów. W tym wypadku pierwszą czynnością jest separacja zbitej szybki od wyświetlacza. W zależności od modelu wykorzystuje się do tego separator kriogeniczny lub zwykły. Obie metody są efektywne, jednak w przypadku wykorzystania zwykłego separatora jest możliwość uszkodzenia wspomnianego już wcześniej polaryzatora, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i czasem pracy. Kiedy szyba jest już odseparowana od wyświetlacza, nakłada się na nią klej OCA/LOCA (w zależności od modelu), po czym cały wyświetlacz trafia do laminatora oraz do autoklawu. Proces ten ma za zadanie połączyć nową szybę z wyświetlaczem oraz usunąć wszystkie pęcherzyki powietrza. Jeśli wszystko zostało wykonane zgodnie z powyższym opisem (koniecznie w komorze bezpyłowej, gdyż każda drobinka kurzu, jaka wpadnie między szybę a wyświetlacz będzie później widoczna), wyświetlacz jest programowany i testowany pod kątem poprawności działania.
Czy warto? Naszym zdaniem regenerowane wyświetlacze sprawdzają się o niebo lepiej niż ich chińskie zamienniki, bo są to tak na prawdę oryginalne wyświetlacze, w których stworzenie firmy Apple lub Samsung włożyły tyle pracy. Jeśli cały proces został wykonany poprawnie, nie różnią się one praktycznie niczym od tych montowanych fabrycznie w telefonach.
Przed każdą wizytą w serwisie zalecamy zapytanie serwisanta, czy użyte części będą oryginalne, czy nie oraz jaka gwarancja przysługuje na wykonaną usługę. Mamy nadzieję że przybliżyliśmy Państwu nieco temat naprawy sprzętu.
Opracował:
Tomasz Szarubka
Micro Technologies Tomasz Szarubka